Blog Layout

Kā palielināt savu darba efektivitāti 


Daudzi no mums izjūt, ka mūsu darba produktivitāte samazinās dēļ šī brīža nestabilās epidemioloģiskās situācijas. Mūsu emocionālie stāvokļi ir tieši saistīti ar mūsu spēju koncentrēties. Stress, trauksme un bailes - bieži sastopamās reakcijas uz pandēmiju - paaugstina kortizola līmeni smadzenēs, kas traucē atmiņai un apgrūtina koncentrēšanos.


Arī darbs no mājām ne visiem ir atvieglojis lietas. Starp telefona zvaniem, mājas darbiem un bērniem, kas nodarbojas ar tālmācību, traucējošo faktoru saraksts tikai pieaug. Var rasties sajūta, ka darba diena nekad nebeidzas, jo ne visiem iespējams izvietot savu darba vietu citā telpā no visa pārējā, kas tikai palielina mūsu stresu un spēku izsīkumu, vēl vairāk kaitējot produktivitātei.


Kā biroja darbinieki, gan darbinieki, kas strādā no mājām var palielināt savu darba efektivitāti? Iepriekšējā rakstā tīra darba galda priekšrocības iepazināmies kā uzlabot koncentrāciju un kā tas maina darba efektivitāti, savukārt šajā rakstā piedāvājam Jums izskatīt citas iespējas kā veidot jaunus ieradumus darba vidē un palielināt darba efektivitāti.


1. Darba saplānošana

Darbu plānošana


Lai būtu produktīva darba diena, jums ir jābūt mierīgam vakaram. Vakaros iesakām atteikties no emocionāli piesātinātiem televīzijas raidījumiem un argumentētiem sociālo mediju ierakstiem. Ja darba dienas otrajā pusē veiciet analītiskus uzdevumus, jums varētu būt grūtāk iemigt naktī. Savukārt, rītu sāciet ar darāmo darbu ieplānošanu. Analītiskās darbības, piemēram, darbs ar Excel tabulām vai uzņēmuma finanšu pārskatu apskate ir jāpabeidz darba dienas pirmajā pusē, jo šīm darbībām ir nepieciešami beta smadzeņu viļņi, kas iedvesmo izmantot vairāk smadzeņu spēka un var izraisīt stresa reakcijas.

2. Darba vietu pārkārtošana

Gaišas biroja telpas


Darba ražīgumu un darbinieka spēju produktīvi veikt darba pienākumus ietekmē vispārējais organizācijas klimats, tādēļ vasaras periodā ir ieteicams iespēju robežās veikt pārkārtojumus darba vietā. Gada siltākajos mēnešos jānodrošina, lai saule darba vietā nespīd tieši virsū, lai darbiniekam nebūtu pārāk karsti. To var izdarīt, pārbīdot galdus vai pieliekot kvalitatīvas žalūzijas. Ņemot vērā, ka vasaras periodā lielāka daļa kolēģu dodas atvaļinājumos, daļa darba galdu uz laiku tiek atbrīvota. Tādēļ, ja kolēģiem nav pretenziju, var veikt darba vietas īslaicīgo maiņu, izmantojot iespēju izmainīt ierasto skatu no darba vietas.

3. Sapulces organizēšana svaigā gaisā

Biroja darbs ārpus telpām


Sapulces bieži vien mēdz būt nogurdinošas, īpaši tādēļ, ka tās pieprasa ilgstošu atrašanos vienā telpā un ierobežotu kustību daudzumu. Siltajā periodā ir ieteicams sapulces organizēt svaigā gaisā – pierādīts, ka tādā veidā var paaugstināt vidējo produktivitāti par 10-20%. Īpašu popularitāti ir ieguvušas arī tā sauktās pastaigu sapulces, kad sapulce tiek organizēta, dodoties nelielā pastaigā ar tās dalībniekiem. Tāpat jāņem vērā,  lai spētu pēc iespējas pilnīgāk pievērsties sapulces tematam, pastaigai vēlams izvēlēties pazīstamu maršrutu.

4.   Pusdienu pārtraukums atslodzei

Biroja darbinieku pusdienu pārtraukums


Iespēju robežās jācenšas pusdienas ieturēt svaigā gaisā. Pusdienu pārtraukums ir lieliska iespēja uzkrāt spēkus dienas otrajam cēlienam un baudīt atslodzes mirkli darbu dunā. Saulainajās vasaras dienās izmantojiet iespēju doties pusdienu pārtrūkumā tuvākajā parka teritorijā. Izmantojiet laiku, lai atpūstos un nesarunātos par darba lietām. Veltiet laiku ikdienišķām sarunām vai savam mieram, lai pilnvērtīgi izmantotu pārtraukumu. Darba efektivitātes priekšnoteikums ir kvalitatīva atpūta jūsu brīvajā laikā.

5. Sportiskas aktivitātes darba laikā

Komanda biroja telpā ar jumta logiem

Fizisko aktivitāšu laikā smadzenēs pastiprināti izdalās laimes hormons, uzlabo atmiņu, modrību, radošo domāšanu un darba produktivitāti. Labi atpūsties un aktīvi pavadīt laiku ir iespējams ne vien brīvdienās, bet arī darba laikā. Veiciet īsas darba laika pauzes 5-10 minūtes ik pēc 40 minūtēm, lai izkustinātos. Piemērām, jūs varat veikt vingrinājumus, lai izstieptu muskuļus un noņemtu ķermeņa sasprindzinājumu. Par ieteicamajiem vingrinājumiem darba vietā lasiet nākamajā SABiLex bloga rakstā.  


Izmēģiniet augstumā regulējamos stāvgaldu priekšrocības, iesākumā lietojot stāvošo galda pozīciju vien ar 30-60 min dienā un pakāpeniski tās palielinot. 



Ņemot vērā augstāk minētos ieteikumus darba devējiem ir būtiski radīt darbiniekiem patīkamu un aizraujošu vidi, kurā darbiniekiem būtu vēlme aktīvi darboties, tad arī par produktivitātes trūkumu darba vietā nebūs jāuztraucas. 

Share by: